Seekonk Dance Center

 

 

“2017-2018 TEAM ACHIEVEMENTS”


Studio Award: The Triple Threat Award


Formal Wear Model /Photogenic/ Broadway Audition


1. Tenley, 1st Place 12 and under Formal Model, Photogenic and Broadway Audition


2. Gianna, 1st Place 13 and over Formal Model and Broadway Audition, 2nd place Photogenic 13 and over.


3. Samantha B., 1st Place 13 and over Photogenic


4. Madison C., 2nd Place Photogenic 12 & Under.


Solos:


1. Forever Young (Tenley) Double Gold, 1st Place in Competitive 7-8 Lyrical and 1st place overall


2. Vogue (Maddy Coyne) Platinum, 1st Place in Novice 9-10 Open and 2nd place overall


3. Burning House (Isabella), Platinum, 1st Place Competitive 11-12 Contemporary, 3rd Place overall


4. Change (Kayla) Double Gold, 2nd Place Competitive 11-12 Contemporary


5. River (Jillian), High Platinum, 1st Place in Competitive 13-14 Jazz, 4th Place Overall


6. Time after Time (Autumn), Double Gold, 5th Place in Competitive 13-14 Lyrical


7. I’m a Good Girl (Gianna), Platinum, 1st Place in Advanced 13-14 Musical Theatre, 1st Place Title Winner for Jr. Teen.


8. Dog Days are over (Mourgan) Platinum, 2nd Place Advanced 13-14 Tap, 2nd Place for Jr. Title.


9. Medicine (Illianna) High Platinum, 1st Place in Advanced 15-16 Contemporary, 2nd Place for Title 13 and over


10. Yonce (Samantha B.) Double Gold, 1st Place in Competitive 15-16 Hip Hop


11. Feel It Still (Illianna) High Platinum, 1st Place in Advanced 15-16 Jazz, 1st Place overall


12. For Him (Samantha B.) Double Gold, 7th Place in Competitive 15-16 Lyrical


13. Sadness and Sorrow (Haley) Platinum, 2nd Place in Competitive 17-18 Contemporary


14. Body Love (Tayler) Double Platinum, 1st Place in Advanced 17-18 Contemporary, 1st Place Overall and Title Winner for 13 and over. Highest scoring solo of the entire competition.


Duos


1. Heros (Aaliyah and Maddy) Platinum, 1st Place in Novice 9-10 Acro


2. Gumball (Maddie and Sophia) Platinum, 1st Place in Novice 11-12 Acro


3. Friends Till the End (Abigail and Mollie), Platinum,1st Place in Novice 9-10 Tap


4. Runnin (Illianna and Tayler), High Platinum, 1st Place Advanced 15-16 Contemporary, 5th Place Overall


5. Waves (Isabel and Samantha C.), 1st Place in Competitive 19-24 Contemporary, 7th Place overall, 1st Place Student Choreography Award, 1st Place overall Student Choreography


Groups


1. Bugle Boy (Rising Stars), High Gold, 6th Place Novice 9-10 Jazz


2. Private Birds (Elite Co.), High Platinum, 1st Place Advanced 13-14 Character, 5th Place Overall


3. Lifeline (Elite Co.), Platinum, 1st Place Advanced 13-14 Contemporary, 8th Place overall


4. Piece by Piece (Elite Co.), High Platinum, 1st Place Advanced 13-14 Lyrical, 2nd Place Overall


Lines


1. Pop, Drop & Roll, Platinum, 1st Place Novice 9-10 Acro, 1st Place Overall


2. Dirty Paws (Petite Co.), Double Gold, 1st Place Novice 9-10 Contemporary


3. Throwback!  Platinum, 1st Place Novice 9-10 Hip Hop, 1st Place Overall


4. Dock of the Bay (Petite Co.) Double Gold, 2nd Place in Novice 9-10 Lyrical


5. The Vampire Masquerade (Acro A) High Platinum, 1st place Competitive 13-14 Acro, 8th Place Overall


6. Hands Up! (Hip Hop A.), High Platinum, 1st Place Competitive 13-14 Hip Hop, 10th Place Overall


7. Fancy (All Stars), Double Gold, 2nd Place Competitive 13-14 Jazz


8. 500 Miles (All Stars), Platinum, 1st Place Competitive 13-14 Lyrical


Production

1. Poppins, Double Platinum, 1st Place Competitive 11-12 Character, 1st Place Overall

  


TBA...


 




•Promising Dancer award: Gia Papa

•Outstanding Dancer award: Tenley Ferreira

•Allstar Lyrical “500 Miles”: 2nd place

•Elite Jazz “Private Birds”: 2nd place

•Elite Lyrical “Piece by Piece”: 3rd place

•Jillian Pestana solo “River”: 8th place

•Student Choreography (Isabel Britto & Sam Curren) “Waves”: 3rd place for choreography

•Mourgan Badger solo “Dog Days are Over”: 3rd place

•Kayla Hoogerzeil solo “Change”: 3rd place

•Tayler Simmons & Illianna Britto “Runnin”: 1st place

•Madison Coyne solo “Vogue”: 2nd place

•Elite Co. “Lifeline”: 1st place & technique award

•Tenley Ferreira solo “Forever Young”: National Team invite, 5th place, runner up for Miss Mini Centerstage

•Allstar Jazz “Fancy”: 3rd place

•Gianna Bairos solo “I’m a Good Girl”: 3rd place

•Isabella Smith solo “Burning House”: 7th place

•Hip Hop A “Hands Up”: 1st place

•Illianna Britto solo “Feel it Still”: National Team invite, Miss Teen Centerstage Title winner

•Tayler Simmons solo “Body Love”: Special judges award ‘emotional excellence’, National Team invite, 8th place

•Aaliyah Carvalho & Madison Coyne “Heroes”: National Team invite, 3rd place

•Abigail Leddy & Mollie Mullen “Friends till the End”: 2nd place

•Maddie Mullen & Sophia Plasse “Gumball”: 2nd place

•Rising Stars “Bugle Boy”: 3rd place

•Haley Lawrenson solo “Sadness & Sorrow”: 1st place

•Acrobatics B “Pop, Drop, & Roll”: 1st place

•Samantha Butler solo “For Him”: 2nd place

•Petite Jazz “Dirty Paws”: 4th place

•Illianna Britto solo “Medicine”: 1st place & special judges award 

•Hip Hip B “Throwback”: 2nd place

•Acrobatics A “Vampire Masquerade”: special judges award ‘Fearless Friends’

•Production “Poppins”: 1st place & people’s choice award nominee



•Platinum Studio Spirit Award 


•Forever Young (Tenley): High Gold & Platinum Dancer Invitation

•Change (Kayla): High Gold & Platinum Dancer Invitation

•Medicine (Illianna): Platinum, 4th place Teen Advanced Solo

•Yoncé (Samantha B.): High Gold

•Feel It Still (Illianna): High Gold

•I’m a Good Girl (Gianna): High Gold & “Costume Award”

•Sadness and Sorrow (Haley L.): High Gold, 5th place Senior Teen Intermediate Solo, & Platinum Dancer Invitation 

•Body Love (Tayler): Platinum, 4th place Senior Teen Advanced Solo, & special award “emotional execution & total commitment”

•Heroes (Aaliyah & Madison C.): Gold

•Gumball (Sophia & Maddie): High Gold

•Friends to the End (Abigail & Mollie): High Gold

•Runnin’ (Tayler & Illianna): Platinum, highest scoring Advanced Duo/Trio of the day, 3rd place overall Teen Advanced Duo/Trio, special judges award “Dynamic Duo” & Platinum Dancer Invitation

•Waves (Isabel & Samantha C.): Platinum & Intermediate Duo/Trio Grand Champion 

•Bugle Boy (Rising Stars): Gold

•Hands Up (Hip Hop A): Platinum, 1st place Teen Intermediate Large Group, Platinum Dancer Invitation

•Fancy (Allstar Jazz): High Gold & Platinum Dancer Invitation 

•Vogue (Madison C.): High Gold, 4th place Petite Novice Solo, & Platinum Dancer Invitation

•Burning House (Isabella): High Gold & 4th place Junior Intermediate Solo

•River (Jillian): High Gold, 3rd place Teen Intermediate Solo, & Platinum Dancer Invitation

•Time After Time (Autumn): High Gold

•For Him (Samantha B.): Gold

•Dog Days Are Over (Mourgan): High Gold

•Piece by Piece (Elite Lyrical): Platinum, 4th place Teen Advanced Large Group & Platinum Dancer Invitation

•Fly on the Wall (Jessica): Gold & highest scoring adult solo

•Dirty Paws (Petite Jazz): High Gold & 1st place Petite Novice Large Group

•Vampire Masquerade (Acrobatics A): Platinum, special judges award “Amazing Acrobats”, 1st place Teen Advanced Large Group, highest scoring Advanced Large Group of the day, & Advanced Large Group Grand Champion 

•Pop, Drop, & Roll (Acrobatics B): High Gold, highest scoring Novice Large Group of the day

•Private Birds (Elite Jazz): Platinum & 2nd place Teen Advanced Large Group

•Lifeline (Elite Co.): Platinum & 3rd place Teen Advanced Large Group

•500 Miles (Allstar Lyrical): High Gold & 4th place Teen Intermediate Large Group

•Dock of the Bay (Petite Lyrical): High Gold

•Throwback (Hip Hop B): High Gold

•Poppins (Production): Platinum, special judges award “Most Entertaining”, 1st place Junior Intermediate Line/Production, highest scoring Intermediate Line/Production of the day, & Intermediate Line/Production Grand Champion